fbpx

5 KROKÓW NA DOBRY ROK

Kolejne 12 miesięcy przed nami. Nowy Rok. Jak go zaplanować? Jak sprawić by w grudniu czuć satysfakcję zamiast frustracji?

Nie robię noworocznych postanowień. Uważam je za stratę czasu. Dlaczego? O tym pisałam tutaj tutaj.

 

W tym artykule dzielę się moimi  pięcioma krokami, aby skutecznie rozplanować działania. Żeby to miało sens i szansę powodzenia.

Niezależnie od tego jakie będą Twoje kroki, poświęć chwilę na zastanowienie się nad tym rozpoczynającym się nowym okresem w Twoim życiu. Daj mu uwagę i myśl z jaką chcesz go przeżyć.

 

 

1. Porządne podsumowanie.

Zanim zabiorę się za planowanie porządnie podsumowuję miniony rok. To podstawa. Na początek cztery ważne pytania:

– Gdzie jestem teraz?
Jak teraz wygląda moje życie, gdzie jestem zawodowo, prywatnie, co się u mnie teraz dzieje, w jakim punkcie swojego życia jestem. Czy umiem to określić, opowiedzieć o tym.

– Jak do tej pory wyglądało moje życie?
Czy było takie jakie chciałam żeby było, czy robiłam to co dla mnie ważne, jakie decyzje podejmowałam, czy były słuszne, wspierające mnie.

– Jak się czuję?
Jak mi jest na ten moment, czy czuję satysfakcję, dumę, czy raczej smutek i jestem zawiedziony, jak się czuję patrząc na to co wydarzyło się do tej pory i co jest teraz.

– Co dalej?
Czego chcę dla siebie na kolejną część mojego życia, czego chcę więcej, czego mniej, z czego chcę zrezygnować, a co wprowadzić do swojego życia.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na te pytania. Chwilę z nimi pobyć, zastanowić się. Im większe będzie Twoje zaangażowanie w odpowiedzi, tym więcej zauważysz i wyciągniesz trafniejsze wnioski.

2.Koło życia.

Kiedy już odpowiedziałam na cztery ważne pytania, robię swoje koło życia.

Ćwiczenie jest bardzo proste. Na kartce papieru narysuj duże koło. Podziel je na 8 równych części. Każdą z nich podpisz ważnym dla Ciebie obszarem życia, a następnie zaznacz  w jakim stopniu jesteś zadowolony z każdego obszaru. Czy Twoje koło jest zbalansowane?  A może są obszary z których jesteś bardzo zadowolony, a inne są zaniedbane. Bądź uczciwy wobec siebie. Dobrze jest zobaczyć jak jest naprawdę. Wtedy można skutecznie zadziałać i podnieść poziom satysfakcji z życia.

Tutaj możesz zobaczyć krótkie video o tym, jak zrobić koło życia Koło życia – video

3.Wybierz to, co ważne.

Z koła życia wybierz 2-3 obszary, które w tym momencie są dla Ciebie szczególnie ważne.
Zastanów się dlaczego właśnie te? Jak zmiana w tych obszarach wpłynie na pozostałe?

4. Zaplanuj działania.

Czas na konkrety. Co zrobisz a by poprawić to co dla Ciebie ważne. Zaplanuj, wpisz w kalendarz. Znajdź wygodny dla Ciebie sposób. Spójrz na te zmiany w perspektywie roku, 6 miesięcy, kwartału, miesiąca i tygodnia. Zastanów się jakie możesz podjąć kroki, aby stopniowo poprawiać to, co Ci nie służy.

5. Sprawdzaj i zmieniaj.

Życie różnie się układa. To co dzisiaj wyglądało dla nas w określony sposób, za kilka tygodni, miesięcy możemy postrzegać inaczej. Pamiętaj plan ma służyć Tobie, poprawie jakości Twojego życia. Nie ma być spisem zadań, które odhaczasz bez zastanowienia. Obserwuj, sprawdzaj co działa, a co nie i wprowadzaj zmiany, jeśli jest taka potrzeba.

 

 

I na koniec mała inspiracja, spróbuj zastąpić słowo planowanie, słowem doświadczanie. Sprawdź jaka jest różnica. Pomyśl czego chciałbyś doświadczyć w tym roku, a potem zrób wszystko aby to poczuć. Sam zobaczysz jak inna to jakość.

Dobrego roku!:)

 

Posłuchaj:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Kamila Lewicka
Projekt i wykonanie: 2CREO