fbpx

POTENCJAŁ PONIEDZIAŁKU

Co 7 dni rozpoczyna się nowy cykl. Nowy etap. Poniedziałek to symboliczny początek pracy, nowych działań, planów. Wielu przypisuje temu dniowi szczególne znaczenie.

I choć mówi się, że zacząć można zawsze i każdy dzień jest na to odpowiedni, to jednak poniedziałek niesie ze sobą nadzieję na nowy początek. Warto mu się przyjrzeć i wykorzystać potencjał jaki ze sobą niesie. W kontekście odwagi to może być świetna okazja do zrobienia kroku w jej kierunku.
Nie namawiam do wielkich zmian, wręcz przeciwnie. Jestem zwolenniczką małych kroków. Drobnych rzeczy, które zmieniane kolejno, jedna po drugiej w efekcie robią wielką różnicę i mogą doprowadzić nas do miejsca, o którym marzymy.
Mówi się, że bardzo przeceniamy to, co możemy zrobić jednego dnia, a zupełnie nie doceniamy tego, czego możemy dokonać w ciągu roku.
Pomyśl, gdzie byłbyś dzisiaj, gdybyś przez ostatnie 12 miesięcy konsekwentnie realizował drobne zmiany? Gdzie możesz być za 12 miesięcy jeśli dzisiaj zaczniesz je realizować?

Jak się za to zabrać?

1. Przede wszystkim nie wszystko naraz.

Zwykle kiedy myślimy o tym, aby zmienić coś w swoim życiu, jesteśmy bardzo łapczywi. Chcemy od razu zmienić wiele rzeczy. Najlepiej od już i z natychmiastowym sukcesem. To powoduje duży skok energii na etapie planowania, ale równie szybki jej spadek i najczęściej powrót do dawnych przyzwyczajeń. W rezultacie nie zmienimy nic, albo bardzo niewiele.

Znajdź spokojną chwilę i wypisz rzeczy, które chcesz zmienić. Na tym etapie nie myśl za dużo. Nie analizuj, nie snuj wizji i planów. Weź kartkę papieru i pisz. Wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Wyrzuć to z siebie.

2. Uporządkuj.

Teraz czas na poukładanie tego co zapisałeś. Ja robię to według klucza kategorii:zdrowie, relacje, życie zawodowe, pasje, czas wolny. Możesz skorzystać z tej podpowiedzi lub znaleźć własny klucz. Ważne aby pogrupować myśli. To wprowadza porządek i pozwala na skuteczniejsze działanie. Daje też poczucie spokoju.

3. Znajdź swoje „dlaczego”.

To niezwykle ważny krok. Obok każdego zapisanego pomysłu na zmianę, zapisz dlaczego jej chcesz? Co jest dla ciebie ważne w tym kroku? Roztocz wizję. Jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy wprowadzisz tę zmianę? Jak się będziesz czuł? A co się stanie, kiedy nic nie zrobisz? Co będziesz myślał o sobie, jakie będziesz miał samopoczucie? Jak wtedy będzie wyglądała Twoja rzeczywistość?

4. Zdecyduj od czego zaczniesz.

Pamiętaj, nie wszystko naraz. Wybierz 1-2 rzeczy od których zaczniesz. Stopniowo wprowadzaj kolejne. Nie śpiesz się. Obserwuj, udoskonalaj. Kiedy poczujesz, że jesteś gotowy na kolejny krok, wprowadź kolejną zmianę. Bądź uważny na siebie i swoje możliwości. Trwała zmiana potrzebuje czasu.  Ludzie często przeceniają swoje możliwości. Chcą wszystkiego od razu. Podejmują wiele postanowień i niewiele z nich doprowadzają do końca. Znasz to, prawda? Lepiej, abyś wprowadził to czego chcesz wolniej, ale skutecznie i trwale.

5. Znajdź sposób na zniechęcenie.

Zmiana jest bardzo kusząca. Pamiętaj jednak, że to, co chcesz zmienić, najczęściej gości w Twoim życiu od wielu lat. Naturalne jest więc, że w drodze do zmiany pojawią się słabsze dni. Nie wszystko będzie przyjemne. Zmiana to przełamanie pewnych schematów, w których żyłeś. To może być trudne. Staraj się nie tracić z oczu wizji życia po tej zmianie. Przecież robisz to po to, by życie było piękniejsze! Znajdź sposób na zniechęcenie. A kiedy zdarzy Ci się potknięcie…wybacz samemu sobie i wróć do tego co postanowiłeś.

6. Świętuj.

Każde podjęte postanowienie zmiany to Twój akt odwagi. A każde realizowane postanowienie, to powód do dumy. Nie każdy się tego podejmuje, a jeszcze mniej osób ma w sobie tyle wytrwałości, aby doprowadzić zmianę do końca. Doceń swój wysiłek. Zauważaj postępy. Nagrodą będzie życie jakiego chcesz. To fantastyczna perspektywa! A zanim to się stanie ciesz się każdym sukcesem, każdym kolejnym krokiem, który przybliża Cię do sukcesu. Możesz podzielić realizację zmiany na etapy i nagradzać się po zrealizowaniu każdego z nich. To nie musi być nic wielkiego. Ważne, aby zobaczyć, że już sama droga do zmiany jest…zmianą. Bądź z siebie dumny i idź dalej. Możesz więcej niż Ci się wydaje.

 

Zmiany są piękne, bo dają szansę na lepsze życie. A to jest warte każdego wysiłku. Niech ten poniedziałek, będzie dla Ciebie inspiracją do kolejnego odważnego kroku w Twoim życiu. To kolejna szansa. Odważysz się na nią?

 

Posłuchaj:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Kamila Lewicka
Projekt i wykonanie: 2CREO